Tóth Endre: Sabaria legendái


Tóth Endre: Sabaria legendái – Előadások Vas megye történetéről V. Szombathely, 2010. 313-322 p. ( A Szent Mártonra vonatkozó rész:318-322 p.) 

TÓTH ENDRE: SZENT MÁRTON LÚDJA


A nyugati szerzetesség első, nagy tekintélyű képviselője Szent Márton tours-i püspök volt. Életével követendő példát állított a keresztények számára Európa frissen krisztianizált vidékein. Ő volt az első, akit az egyház annak ellenére, hogy nem volt vértanú, halála után már szentként tisztelt.

TÓTH FERENC - A SZOMBATHELYI VÁROSPOLITIKA ÉS A SZENT MÁRTON-KULTUSZ - Vasi Szemle 2014.1.szám


„Szent Márton tours-i püspök i. sz. 316 körül született Pannónia tartomány Savaria városában.2 Pannonhalma és Szombathely egyaránt szülöttének tartja Szent Mártont, a származás körüli vita már régóta zajlik, bár a legtöbb történész ezt a kérdést lezártnak tekinti.3 A szombathelyi származás mellett elsősorban régészeti és levéltári források szolgálnak tanúságul, a pannonhalmi eredet pedig főleg a bencés szerzetesek középkori hagyományára támaszkodik. A szent kultusza, amely országosan is jelentős volt, mindkét településen igen élénk volt a korai középkor óta. Szent István király országa védőszentjének választotta, mert egyaránt tisztelte benne a katonát és a szentet. Így vált kultusza a latin Pannóniát és a keresztény Magyarországot összekötő szellemi híddá.4 Szombathely városa esetében különösen érdekes a kultusz e szerepe, amely a késő antik Savaria és a középkori település, valamint a későbbi megyeközpont és püspöki székhely közötti kontinuitás egyik lehetséges bizonyítéka. 5 Tanulmányomban a szent kultuszának néhány Szombathely városához fűződő aspektusára és helyi várospolitikára gyakorolt hatására szeretném a figyelmet felhívni.

Varga Mátyás-Schmal Róza: Szent Márton


Szent MártonVarga Mátyás-Schmal Róza: Szent Márton