Vép


VépA Szombathely-Pannonhalma gyalogos zarándokút első állomása Vép.


Vép, Uru8n színeváltozása-templomA település története egészen a kora vaskorig nyúlik vissza. Ebből az időszakból származó kerámiatöredékeket találtak ugyanis itt a régészek. Vép az ősi Savaria elővárosa volt. Ennek bizonyítéka, hogy a község határában végzett ásatások során római kori építményeket és kutakat találtak. Savariából a mai Sárvár irányába vezető római út Vép határának északi részén haladt át, nyomai ma is láthatók.

Később érkeztek a szlávok, majd a honfoglaló magyarok, valószínűleg Bulcsú nemzetsége szerzte meg a területet. A pogánylázadások leverése után a király birtokába került ez a helység is és e birtokokat a szőllősi és vépi udvarnokainak adta. Vép okleveles említése már a XII. századból ismert. Vép már 1217-ben mezőváros (oppidium) volt, egészen 1924-ig.

A falu legnevesebb urai az Erdődyek voltak, akik a 15. század végén lettek a település urai. Kastélyuk a falu nevezetessége.

A falu ősi temploma kéttornyú volt, melyet Szent András apostol tiszteletére szenteltek fel. 1734-től Urunk színeváltozása a titulusa. 1774-ben a régi templomot lebontották és felépítették a mai egytornyú ekkor még egyhajós templomot. E templomot l788-ban Szily János első szombathelyi püspök szentelte fel. 1848-ban kibővítették a templomot, megépítették a két oldalhajót. A 19. század végi felújítás alkalmával elkészült az oratórium (1898.) a templom kegyurai részére. 1929-ben ismét sor került külső és belső felújításra, melynek költségeit Sütő György és Gróf Erdődy Sándor fedezte. 1962-ben és 1978-ban külső tatarozásra, 1996-ban pedig általános felújításra került sor.

Vép, kegyképA templom egyik nevezetessége a czestochowai Mária-kép másolata. A fára festett képet 1762-ben készítette egy híres czestochowai festő, majd Franciscus Zegotha lengyel gróf révén Horvátországba került. Innen Illésházy Anna Mária grófnő hozatta vissza és helyezte el a vépi templomba. A grófnő Erdődy László felesége volt, és több kegyes adományt tett a szombathelyi Szent Márton-templom és a jánosházi templom számára. 1998-ban restaurálták a képet, amelyet az eredeti képhez is hozzáérintettek készítésekor.

 

 

https://www.youtube.com/embed/33AGyyTmxgA