Szombathelyi Egyházmegye
A Szombathelyi Egyházmegyét 1777-ben alapította Mária Terézia a Győri, a Zágrábi és a Veszprémi Egyházmegyékből kiszakított területekből. Vas megye vadregényes erdőségei, az Alpok nyúlványát jelentő Kőszegi-hegyek, a jó termőtalajú Kemeneshát és az egykor végvidéknek számító Őrség alkotnak egységet a Zalai dombokkal ölelt területekkel. Nagy folyóink a Rába, a Mura, a Répce.
A Szombathelyi Egyházmegye első püspökének Szily Jánost nevezte ki az uralkodó. A nagytudású, széles látókörű és műveltségű, nagy energiákkal rendelkező püspök jó választásnak bizonyult.
Máig hatnak azok a tettei, intézkedései amelyekkel az alapítást követő években szervezte az új püspökséget. Ezek közül mindenképpen kiemelkedik Szombathelyen a püspöki irányítási központ kialakítása, amely együtt járt nagyszabású építkezésekkel is. 2006 óta dr. Veres András vezeti a Szombathelyi Egyházmegyét, aki a 15. a püspökök sorában.
Az egyházmegye központja Szombathely. De emellett olyan jelentős városok tartoznak ide mint Zalaegerszeg, Kőszeg, Körmend, Sárvár, Vasvár, Celldömölk, Lenti, Letenye, Zalalövő. Napjainkban 10 esperesi kerületbe szerveződik a 67 plébánia, a hozzájuk tartozó településekkel.
A Szombathelyi Egyházmegye számtalan látnivalót és érdekességet kínál az ideérkező zarándokoknak. Kezdjük rögtön azzal, hogy két nagy zarándokút vezet keresztül az egyházmegye területén. Az egyik a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal, amely összeköti a kontinensen Szent Mártonhoz köthető településeit, templomait. Kiindulópontja természetesen Szombathely, ahol Márton született. A végpont pedig Tours, ahol püspökként szolgált és ahol sírja is található. A másik zarándokútvonal a Mária Út, amely a Közép-Európa Mária kegyhelyeit, zarándokhelyeit köti össze Marizelltől Csíksomlyóig és Czehstonowatól Medjugorjeig.
Szombathely, mint az egyházmegye központja, kiemelkedik mind építészeti, mind művészettörténeti szempontból. Itt található a szent szülőhelye, a Szent Márton templom. Itt működik a Szent Márton Látogatóközpont, amely tárlataival, foglalkoztatóival áttekintést nyújt a zarándokoknak Márton életéről, kultuszáról, a korai keresztény időszakról. A Székesegyház, a Püspöki Palota, a Papi Szeminárium különleges egységet alkot: nem csak egyházi központként, hanem a barokk építészet páratlan szépségű alkotásaiként is kiérdemlik a zarándokok figyelmét. A Püspöki Palota földszintjén működik az ország első kőtára, a Sala Terrana. Érdekessége, hogy a falakról nem csak az antik Róma látképe köszön vissza, hanem azok a kövek is amelyeket a 18. század végi nagy építkezések során találtak és amelyek itt ki is vannak állítva. További érdekességeket rejt az – ugyancsak a Püspöki Palotában található - Egyházmegyei Múzeum és Kincstár. A Papi Szeminárium nem csak Szent Márton ábrázolásai miatt lehet érdekes. Itt működik az Egyházmegyei Könyvtár is, amely számtalan könyvritkasága mellett érdekes dokumentumokat is őriz az elmúlt évszázadokból. Pl. az 1799-1800-as velencei pápaválasztás egyik szavazásának összesítését, amelyet meg kellett volna semmisíteni.
Szombathelytől délre található hazánk legszebb román kori temploma: a jáki apátsági templom. A 13. században épült. Az épület monumentalitása és román kori stílusjegyei közül is kiemelkedik a főkapu, amelyen az Ítélő Krisztus alakja mellett apostolai láthatók. A déli oldalon az Isten Báránya kapu ejti ámulatba a zarándokot.
Hasonlóan szép román kori templomunk a veleméri. Az őrségi kistelepülés eldugott kis imahelye nem csak elhelyezkedésével nyújt izgalmat. Építésekor figyelembe vették a Nap járását, így az év adott időszakában úgy süt be az ablakokon, hogy a falakra festett ábrázolásokat világítja meg.
Az egyházmegyében több búcsújáróhely is található. Vasvár és Celldömölk mindig szívesen fogadja a Mária tisztelőket. De fedezzék fel az olyan kis helyeket, mint a zala megyei Pusztacsatár, vagy a vas megyei Gencsapáti.
Nagyon jó túrázási lehetőséget és egyben lelki feltöltődést jelenthetnek a kálváriák felkeresése. Ezek közül kiemelkedik a Kőszeg városa fölé magasodó. Innen gyönyörű kilátás nyílik a városra és a megyére is. Jó a kis templom árnyékában megpihenni miután végigjártuk a kálvária felé vezető keresztutat.
Az egyházmegye számos településen és plébánián biztosít szállás lehetőséget a zarándokoknak illetve lelkigyakorlatok megtartására alkalmas épületeket, intézményeket működtet. A központi hely a Martineum Felnőttképző Akadémia Szombathelyen, ahol a szállás mellett az étkezést is biztosítani tudják az ideérkezőknek. 50 főt tudnak elhelyezni 1-2-3 ágyas, fürdőszobás, korszerűen felszerelt szobákban. Emellett az itt működő Szent Márton Zarándokiroda segítséget is tud adni a szakrális, kulturális programok megszervezésében. A Gércei Plébániához tartozó Sitkén a Saly László Közösségi Ház várja a zarándokokat. Az istállóból átalakított, tetőteres kialakítású házban egyszerre több mint 50 embert tudnak elhelyezni. Celldömölkön a Nagyboldogasszony-templom mellett van lehetőség megpihenni.
Az egyházmegye bővelkedik hitvallókban is. A szombathelyi születésű Brenner János 1957. december 15-én halt vértanúhalált a ma Szentgotthárdhoz tartozó Zsidán. Emlékkiállítása az Egyházmegyei Múzeumban látható. Halála helyszínének közelében kápolnát emeltek a tiszteletére. A 20. századi magyar egyház egyik legnagyobb alakja Mindszenty József. Az esztergomi bíboros, prímás a vas megyei Csehimindszenten látta meg a napvilágot. Szülői háza ma emlékmúzeum. A plébánia területén lévő zarándokház várja a Mindszenty tisztelő zarándokokat. A Szegények Orvosának nevezték gróf Boldog Battyhány-Strattmann Lászlót, aki a Vas megyei Körmenden is élt és dolgozott.