Szent Márton ünnepe és Batthyány Erzsébet emlékszoba megáldása Szombathelyen

0013Egyházmegyénk védőszentjének liturgikus ünnepén a hagyomány szerint szülőháza felett, emlékére épített Szent Márton templomban szentmisét celebrált Bodorkos Imre plébános úr. Vele koncelebrált Kovács Ferenc székesegyházi káplán atya, a szentmisén részt vett Aigner Géza atya, a Szent Márton tisztelet egyik felelevenítője is.

Imre atya homiliájában Szent Mártonról elmélkedve így intett minket: „A szentek tisztelete egyházunkban nagy jelentőséggel bír. Csak istent imádjuk. A szentek tisztelete, mely különféle formában nyilvánul meg, Istenhez emeli szívünket és lelkünket. Rámutatnak a szentek arra, hogy lehet az Isten törvénye szerint élni. A szentek tiszteletéből mi is erőt, bátorítást és reményt meríthetünk, mi is megpróbálhatunk ezen az úton járni. Ahogy ők kaptak kegyelmi segítséget, égi ajándékot, úgy nekünk is van lehetőségünk arra, hogy befogadjuk a Mindenható Isten nekünk szóló üzenetét. Ezt az üzenetet tettekre is kell váltanunk! Márton ezért is nagy előttünk. Befogadta szívébe az Istent, engedte, hogy mindaz, ami az Istentől származik, ott belül gyökeret verjen benne, és ez gyümölcsöt hozott bőségesen, ahogy az evangélium is fogalmaz, harmincszorosat, hatvanszorosat, sőt százszorosat is. Ma azt látjuk, az emberek zöme kiüresedett lelkileg. Bezárkózik egy szűkebb világba, pedig felidézhetjük egy rokonlátogatás, búcsúi együttlét emlékét, amikor még időt szántak egymásra. Ma nincs emberük, aki betakarja jelképes köpenyével a lelki ínséget szenvedőt. Legyen elhatározásunk, hogy ha nem tudunk is minden nyomorúságot mi sem betakarni ezzel a lelki, szellemi értelembe vett köntösünkkel, de igyekezzünk legalább némileg enyhíteni a környezetünkben élő emberek lelki, szellemi ínségén! Vegyem észre, mint Márton, mit tudok adni a másiknak, hogyan tudok önzetlen ajándékozó lenni, hogyan tudom a köntösömet másik emberre ráteríteni! Erre mutat példát sok évszázada Márton.”

A szentmise áldása után átvonult a hívősereg a látogatóközpontba. A Szent Márton templom a középkorban a város plébániatemploma volt. A 16. század végére nagyon rossz állapotba került. Újkori története a domonkosokhoz kötődik. Ferrari Zsigmond domonkos szerzetes szervező munkája nyomán a domonkosok - a provincia 1611. évi megszűnése után - Magyarországon elsőként 1638. április 4-én, húsvét vasárnap telepedtek le Szent Márton községben. Draskovich György győri püspök – a kegyúr – a felszerelésekkel, a plébániával, a jövedelmekkel, a malommal a rendnek adományozta a templomot, s a plébániát a várbeli templomba helyezte át. A leromlott templom újjáépítését gróf Erdődy György tárnokmester felesége, gróf Batthyány Erzsébet vállalta. Végső nyughelyéül is a templom kriptáját választotta. A mecénás grófnő halálának 350. évfordulóját ünnepeljük idén. Emlékét egy emlékszoba őrzi, melyet ezen a Szent Márton ünnepen Bodorkos Imre plébános atya áldott meg. Dr Kiss Gábor régész és Lökkös József hosszú, évekig tartó szorgalommal kutatta a grófnő életrajzát, a történelmi környezetet, s a legújabb eredmények alapján kifestették és berendezték a termet, mely a korabeli templomszentély pontos rekonstrukciója. A helyiségben elkészítették a Batthyány Erzsébet ravatala fölé emelt Castrum Doloris (gyászemelvény) másolatát is. A falakon az Erdődy és Batthyány család felmenőinek családfáját szemléletes módon illusztrálták. A grófnő sírjában talált és restaurált személyes tárgyait is kiállították, illetve folyamatosan bemutatják, amint egy-egy restauráció elkészül. A Domonkos Kör Alapítvány a korábbi évek sikeres pályázatainak eredményeként nemcsak a feltárás és a restauráció költségeit teremtette elő, de a legmodernebb tudományos módszerrel a koponyacsontra felépíttette a grófnő tökéletes arcrekonstrukcióját is. Így a mellszobor nagy valószínűséggel a grófnőt valóságos külsejében ábrázolja. Ez annál érdekesebb, mert nincs ismeretünk Batthyány Erzsébet élethű portréjáról. A terem ünnepélyes megáldása után az érdeklődőknek dr Kiss Gábor adott aprólékos információt. Az ünnepségen nagy létszámban vettek részt a plébánia hívei, de a városból is sokan érdeklődtek a Savaria Múzeum szervezésében, a Szent Márton Látogatóközpontban megvalósult eseményen. A hosszú esti program után jólesett a szolid agape forró teával, forralt borral és Szent Márton - kiflivel. Komoly, nagy, jövőt építő beszélgetésekre került sor a plébánia ebédlőjében.

Köszönjük a tudósok, művészek munkáját, s a szervezők fáradozását.

Emlékezzünk tisztelettel példamutató elődeinkre ezután is!

Szöveg:Magyar Sándorné Hegyi Mária